Przejdź do treści

27-28 listopada br. w Warszawie odbył się Kongres 3W – największe w Polsce i tej części Europy spotkanie ekspertów, którzy zajmują się technologiami z obszaru wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Trzecia edycja Kongresu zgromadziła 1500 osób, ponad 150 prelegentów z Polski i ze świata, ok. 130 akredytowanych dziennikarzy, którzy przez dwa dni, w sześciu salach, przez 14 godzin dyskutowali o tych trzech zasobach kluczowych dla budowania zrównoważonej przyszłości. 

To nie była zwykła konferencja – Kongres 3W, którego organizatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, to wydarzenie, podczas którego odbywały się spotkania, prelekcje i dyskusje w nowych, interaktywnych formatach, ukierunkowanych na dzielenie się wiedzą oraz rozmowy o budowie ekosystemu 3W, potencjale rozwoju tego sektora i wyzwań, przed którymi stoi. Zainteresowanie Kongresem, przerosło oczekiwania organizatorów, przyciągając uwagę i zaangażowanie tysięcy uczestników nie tylko jako miejsce wymiany wiedzy, lecz także inspiracji do podejmowania działań na rzecz tworzenia zrównoważonej przyszłości opartej na innowacyjnych technologiach.

Podczas uroczystego otwarcia kongresu Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, mówiła o idei 3W jako o ewoluującej rzeczywistości i podkreśliła znaczenie trzech zasobów w naszym codziennym życiu.

– Zasoby 3W: wodór, woda, węgiel – przywołują istotne aspekty dla ludzkości. Woda jest źródłem życia, stanowi najważniejszy fundament naszego istnienia. Wodór jest paliwem przyszłości, a węgiel odgrywa kluczową rolę jako podstawowy składnik wspierający funkcjonowanie naszego świata – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka i dodała:  Największą efektywność wykorzystania zasobów osiągniemy poprzez uzyskanie synergii. Przykładowo z wody możemy otrzymać wodór, a ten można przechowywać w zbiornikach wykonanych z włókna węglowego – liczba połączeń tych rozwiązań jest nieograniczona. Dążymy do większej synergii w zużyciu tych zasobów oraz pomiędzy różnymi środowiskami – biznesowym, naukowym i administracją publiczną. 

Prezes BGK przypomniała również, że – 3W to szybko rozwijający się sektor, a jego wartość w Polsce sięga 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 wartość całego rynku 3W wzrośnie do 5,6 mld dolarów. To pokazuje, jak perspektywicznym obszarem jest 3W.

BB407885

Michio Kaku: technologie 3W wprowadzą nas w nową, bezpieczną erę

Gościem specjalnym tegorocznego kongresu, był wybitny fizyk i futurolog dr Michio Kaku, który podczas swojego inspirującego wystąpienia, pt. „Nowe możliwości dla biznesu i społeczeństwa” zwrócił uwagę na ogrom i tempo zmian, z którymi mamy obecnie do czynienia:

– Wchodzimy w czwartą rewolucję przemysłową – czyli erę sztucznej inteligencji. Odkrywamy także sekrety ludzkiego DNA i węgla, który będzie podstawą wielu nowoczesnych rozwiązań i technologii. Nasze dzieci będą natomiast świadkami piątej rewolucji przemysłowej, związanej z wykorzystywaniem wodoru, np. w elektrowniach fuzyjnych – zaznaczył Michio Kaku.

Kaku podkreślał także niezmiernie istotny temat ochrony środowiska i walki z globalnym ociepleniem. Wskazał na najgorętszy dzień w 2023 roku, który był najcieplejszym – od 125 tysięcy lat, co świadczy o wpływie zmian klimatu, zwłaszcza na zasoby wodne. W kontekście Idei 3W, zwrócił uwagę na to, jak ważne jest rozsądne zarządzanie zasobami wody, wskazując, że są one kluczowe dla naszej przyszłości. Ostrzegł również, że woda może być zarówno sojusznikiem, jak i wrogiem, zwracając uwagę na obecne wyzwania klimatyczne, m.in. gwałtowne opady deszczu powodujące powodzie, susze i huragany.

– Postępy w medycynie, informatyce, energetyce i fizyce kwantowej zmienią nasze życie i ukształtują bieg cywilizacji. To wyścig z czasem – technologie 3W wprowadzą nas w nową, bezpieczną erę – powiedział Michio Kaku.

Kongres 3W był również okazją do rozmów na temat zaawansowanych technologii, m.in. sztucznej inteligencji. O szansach i ryzykach związanych z AI oraz jej wpływie na pracę i przyszłość opowiedział prof. Andrzej Dragan. Fizyk w swoim wystąpieniu zastanawiał się, czy chat GPT to rzeczywiście przełom. Ostrzegał przed nadmiernie szybkim postępem sztucznej inteligencji. Jego zdaniem, jeśli ten rozwój nie będzie właściwie kontrolowany, może w przyszłości stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego gatunku.

BB408240

Premiera raportu „Świat 3W. Rzeczywistość i przyszłość”

Podczas Kongresu premierę miał kolejny – trzeci już – raport 3W pt. „Świat 3W. Rzeczywistość i przyszłość”, który został opracowany przez organizacje zaangażowane w tworzenie technologii z obszarów wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Prezentacji głównych wniosków podjął się dr Dominik Sypniewski z Politechniki Warszawskiej, który przedstawił główne założenia raportu 3W.

– W obliczu wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna, rośnie znaczenie gospodarki wodnej, węglowej a szczególnie wodorowej – powiedział dr Dominik Sypniewski i podkreślił istotny wniosek dotyczący kwestii regulacyjnych: – Administracja tutaj pełni niezwykle istotną funkcję jako instytucja, która nie tylko dostarcza środki finansowe i właściwą legislację, ale również aktywnie uczestniczy we wdrażaniu tych rozwiązań. Jej rola zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, jest nie do przecenienia.

Czy trzy zasoby życia mogą być odpowiedzią na wyzwania klimatyczne, które już dziś mają wpływ na cały nasz rozwój? Jak szybko wzrasta wartość rynku trzech kluczowych dla nas zasobów? I czy Polska ma możliwość odpowiedzieć na rosnący potencjał gospodarki 3W? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy w Raporcie 3W, który można pobrać ze strony www.idea3W.org

Międzynarodowe perspektywy dla 3W

Tegoroczna edycja kongresu zgromadziła licznych gości z zagranicy, którzy rozmawiali nie tylko o potencjalne międzynarodowym 3W, ale również podkreślali wagę samej koncepcji 3W w kontekście stawiania czoła aktualny wyzwaniom w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Europa Środkowa potrzebuje silnej infrastruktury energetycznej. Jasne się stało, że transformacja jest ważna ze względu na czystą energię i zmiany klimatyczne, które są olbrzymim wyzwaniem naszych czasów. Jednym ze sposobów, aby z nimi walczyć jest współpraca w ramach regionu Trzech Mórz i 3W – powiedział Ryan Bowles, doradca ekonomiczny w Ambasadzie USA w Warszawie .

Innowacje spod znaku 3W mają potencjał, nie tylko by zostać „gamechangerem” polskiej gospodarki i przyspieszyć jej rozwój, ale również uwolnić potencjał, który tkwi w technologiach na całym świecie. Spostrzeżeniami na ten temat dzielili się prezes Toyota Central Europe dr Jacek Pawlak oraz Michał Kępowicz, członek zarządu Philips Polska oraz Marek Tomczuk, członek zarządu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

okładka Raport 3w 2023

Technologie 3W

W kontekście rozwoju sektora kosmicznego w Polsce, eksperci podkreślili udział polskich firm w europejskich programach kosmicznych i rosnącą rolę Polski na kosmicznej mapie Europy. Dr Joanna Jurga, projektantka produktu i przestrzeni, pasjonatka kosmosu razem z dr hab. inż. Łukaszem Kaczmarkiem z Politechniki Łódzkiej wskazywali, że często rozwój innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze łączy się z węglem.

Prelegenci z różnych krajów omówili wyzwania związane z dostępem do wody pitnej, transformacją energetyczną oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii wodnych . Eksperci zwrócili uwagę na konieczność innowacji i wsparcia systemowego. Dr inż. Edyta Łaskawiec z Politechniki Śląskiej  omówiła zastosowanie technologii opartych na węglu i wodzie w procesie oczyszczania wody. Natomiast podczas panelu eksperckiego Jui-Wen Chen, Viktor Reimer i Marcin Sawczuk rozmawiali o globalnych trendy i wyzwaniach związanych z nowoczesnymi technologiami wodnymi.

– Woda jest jednym z obszarów, które są niezwykle istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i jako bank rozwoju widzimy potrzebę wspierania takich inicjatyw. Stąd narodziła się inicjatywa 3W: woda, wodór, węgiel. Woda, nie bez powodu, znajduje się tu na pierwszym miejscu – mówiła Marta Saracyn menedżer ds. ryzyka w BGK.

Podczas dyskusji zorganizowanej w formie fishbowl, Katarzyna Pala z Food4Future razem z dr inż. Katarzyną Jodko-Piórecką, koordynatorką Grupy Badawczej Łukasiewicza Zielona Niskoemisyjna Gospodarka, dr hab. Katarzyną Ławińską, dyrektorką Centrum Materiałów Obuwniczych, Produktów Barwionych i Spożywczych, Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny oraz Karoliną Zubel z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych zastanawiały się wraz z uczestnikami Kongresu 3W jakie zmiany powinien wprowadzić świat w obliczu kryzysu wodnego oraz jak przedsiębiorcy mogą przeprojektowywać swoje procesy produkcyjne, aby wykorzystywać wodę w obiegu zamkniętym poprzez zawracanie wody szarej.

Nie zabrakło rozmów o wodorze i dynamicznym rozwoju tego sektora energetyki, który oferuje obiecujące paliwo i może rewolucjonizować branżę energetyczną. Jego zastosowanie obejmuje produkcję czystej energii elektrycznej, zasilanie pojazdów elektrycznych oraz magazynowanie energii, co stanowi krok w kierunku zrównoważonej i efektywnej gospodarki energetycznej. Eksperci podkreślili także potencjał wodoru w procesie redukcji emisji gazów cieplarnianych i wspierania przejścia na bardziej ekologiczne źródła energii. W panelach o wodorze dyskutowali m.in. Mateusz Sołtysiak z SES Hydrogen, ppłk dr inż. Tomasz Białecki z ITWL i Piotr Mikusek, manager ds. regulacji energetycznych, Grupa Azoty S.A.

Czwarte „W” – Współpraca

Zarówno prelegenci jak i sami uczestnicy Kongresu 3W wyraźnie podkreślali konieczność współpracy między różnymi środowiskami – od biznesu, poprzez naukę, aż po administrację publiczną, po to, by skutecznie rozwijać technologie 3W. Kongres posłużył zatem jako platforma do wymiany wiedzy, źródło inspiracji do podejmowania działań na rzecz tworzenia zrównoważonej przyszłości opartej na innowacyjnych technologiach. To także początek przyszłej współpracy i inspirujących rozwiązań, które dopiero przed nami.

Networking i nawiązywanie nowych relacji biznesowych wspierały różnorodne formaty spotkań – od klasycznych paneli dyskusyjnych, które służą przekazywaniu wiedzy eksperckiej, po inspirujące formaty interaktywne, które umożliwiały na aktywny udział tym, którzy mają innowacyjne pomysły i szukają partnerów do współpracy. Podczas kongresu odbyły się m.in. liczne rozmowy sceniczne z ekspertami z sesją Q&A, prezentacje case study, fishbowle czyli moderowane dyskusje z udziałem publiczności. Odbyło się także pięć sesji, tzw. speed datingpoświęconych zasobom 3W: Kropla inspiracji (woda), Circular 3W (synergia zasobów); H2 na horyzoncie (wodór), Materiały przyszłości (węgiel pierwiastkowy) oraz Perspektywy globalne 3W. Podczas tych spotkań uczestnicy mogli porozmawiać o swoich projektach i produktach z ekspertami i naukowcami specjalizującymi się w obszarach związanych z jednym z trzech zasobów.   

Uczestnicy kongresu wymianę wiedzy i doświadczeń będą mogli kontynuować na platformie www.idea3W.org. Zainaugurowana podczas Kongresu nowa przestrzeń online, to miejsce, gdzie użytkownicy mają stały dostęp do najnowszych raportów, analiz branżowych oraz specjalistycznych artykułów, a także do liderów branży i możliwość nawiązania z nimi kontaktu, opowiedzenia o swoim projekcie, zgłoszenia potrzeby wsparcia. Artur Kurasiński, który zaprezentował platformę, podkreślił, że Kongres 3W to nie tylko spotkanie ekspertów, ale również spotkanie z przyszłością. Świat 3W pod jednym adresem całkowicie zmieni podejście do współpracy i realizacji projektów z obszaru wody, wodoru i węgla pierwiastkowego.

3W 1725

Certyfikaty dla technologii 3W i statuetki 3W

Pierwszego dnia Kongresu odbyła się uroczysta Gala, podczas której wręczono certyfikaty walidacji technologii 3W, zweryfikowane przez naukowców z uczelni zrzeszonych w Interdyscyplinarnym Centrum Innowacji 3W (ICI3W). Nagrody wręczyli: Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego  oraz prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

– Taka zwalidowana, czyli pozytywnie zweryfikowana, technologia ma większe szanse znaleźć zastosowanie rynkowe lub uzyskać finansowanie ze strony funduszy Venture Capital lub Private Equity. I taki właśnie efekt chcemy uzyskać dla technologii 3W, fantastycznych polskich pomysłów, które tylko czekają na podbój międzynarodowych rynków – powiedział podczas gali prof. Teofil Jesionowski.

W gronie wyróżnionych znaleźli się przedsiębiorcy, którzy jako jedni z pierwszych przedstawicieli świata biznesu uwierzyli w Ideę 3W i realizują ją w codziennych działaniach. Te wyróżnienia podkreślają istotę polskich innowacji w obszarze technologii 3W, które mają potencjał znacząco wpłynąć na rozwój sektora.

Oto wyróżnione firmy i ich technologie:

Sygnis SA

  • Technologia: Druk węglem szklistym.
  • Weryfikacja: Ekspertów z Politechniki Poznańskiej.

Panamint sp. z o.o.

  • Technologia: PIXIETM – Etykiety elektroniczne drukowane formami alotropowymi węgla.
  • Weryfikacja: Ekspertów z Politechniki Łódzkiej i Politechniki Poznańskiej.

WTT S.A.

  • Technologia: ZEWERO – Oczyszczanie ścieków do czystości wody technologicznej.
  • Weryfikacja: Ekspertów z Politechniki Białostockiej i Politechniki Opolskiej.

WTT S.A.

  • Technologia: ZEWERO – plazmowe zgazowanie odpadów i produkcję wodoru.
  • Weryfikacja: Ekspertów z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zespół NanoCarbon Group z Politechniki Śląskiej

  • Technologia: Druk nanostruktur węglowych – Koszulka do pomiarów pracy serca EKG T-shirt.
  • Weryfikacja: Ekspertów z Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej.

HiperH2 sp. z o.o.

  • Technologia: Fotokatalityczna produkcja wodoru z odpadów płynnych.
  • Weryfikacja: Ekspertów z Politechniki Poznańskiej i Sieci Badawczej Łukasiewicza – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

NGCH sp. z o.o.

  • Technologia: Bezplamieniowy, niskociśnieniowy piec wodorowy.
  • Weryfikacja: Ekspertów z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Na gali ogłoszono również zwycięzców Konkursu 3W. Kapituła wyróżniła przedsiębiorców, ośrodki naukowo-badawcze (uczelni, instytutów, zespołów badawczych, naukowców) oraz jednostki samorządu terytorialnego, które aktywnie rozwijają, wspierają lub stosują innowacje z obszaru 3W. Oto laureaci w kategoriach: Administracja Publiczna 3W, Nauka 3W, Biznes 3W: 

I miejsce:

Nauka 3W i Administracja Publiczna 3W:

  • RDLS – spółka spin off Uniwersytetu Warszawskiego oraz Gmina Wyśmierzyce za synergiczny projekt budowy ekologicznej oczyszczalni ścieków w technologii hydrofitowej, uwzględniający zarówno potrzeby mieszkańców gminy, jak również ochronę środowiska naturalnego Doliny Rzeki Pilicy. 

Biznes 3W:

  • Ex aequo dla Spółki Promet-Plast za ambitny i unikatowy projekt wykorzystania potencjału energetyki odnawialnej do produkcji wodoru oraz dla SBB ENERGY S.A. za sprostanie temu wyzwaniu i realizację pionierskiego układu technologicznego gospodarki wodorowej.

II miejsce:

Nauka i Administracja Publiczna:

  • Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. i Miasto Tychy – za modelową współpracę w zakresie projektów badawczo-rozwojowych związanych z transformacją energetyczną, w tym gospodarką wodorową. Miasto Tychy wyrasta na lidera w zastosowaniu nowoczesnych technologii oczyszczania ścieków i wytwarzaniu energii z odnawialnych źródeł, wspierając przy tym prace badawcze nad zrównoważoną produkcją wodoru.

(W kategorii Biznes 3W nie przyznano II nagrody) 

III miejsce:

Biznes 3W:

  • ZE PAK SA i PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy – za zaprojektowanie i uruchomienie produkcji ekologicznego autobusu na wodór NesoBus, oraz za wkład w rozwój lokalnej społeczności, tworzenie nowych miejsc pracy i promocję idei odpowiedzialności społecznej.

Nauka 3W:

  • Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy za opracowanie technologii „H2ash”, która umożliwia niskoenergetyczną i tanią produkcję „zielonego” wodoru. Technologia powstała we współpracy ze spółką PROTIUM P.S.A.

Administracja Publiczna 3W:

  • Białostocki Park Naukowo-Technologiczny za zasługi na polu edukacji młodzieży w zakresie ochrony zasobów wodnych i aktywne wsparcie rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

AAA06211

***

Na Kongresie 3W spotkały się wszystkie środowiska, z którymi współpracujemy od początku działania inicjatywy: reprezentanci biznesu, nauki, administracji państwowej, a także przedstawiciele instytucji legislacyjnych i organizacji pozarządowych.

Dziękujemy za tak liczną obecność, aktywny udział w panelach dyskusyjnych i rozmowy w kuluarach. Jesteśmy przekonani, że na kolejnej edycji wydarzenia spotkamy się w jeszcze szerszym gronie, które dołączy do budowy świata 3W – świata, który nie powstałby bez zaangażowania wszystkich obecnych na tej wyjątkowej konferencji.

Do zobaczenia na czwartym Kongresie 3W w 2024 roku!