Przejdź do treści

7 i 8 grudnia 2022 r. Crowne Plaza Warsaw stało się miejscem spotkań i dyskusji ekspertów, naukowców, wykładowców, ekonomistów, przedstawicieli biznesu, mediów, samorządów i wielu innych. 15 paneli tematycznych, 3 sale wykładowe i prawie 100 mówców, inspirujące dyskusje, keynoty i prelekcje zgromadziły prawie 500 słuchaczy oraz przyciągnęły 35 redakcji.

Na II Kongresie 3W spotkały się wszystkie środowiska, z którymi współpracujemy od początku działania inicjatywy: reprezentanci biznesu, nauki, administracji państwowej, a także przedstawiciele instytucji legislacyjnych i organizacji pozarządowych.

Gościem specjalnym II Kongresu był Tim Marshall – ekspert do spraw geopolityki i autor książki „Więźniowie geografii”. To temat szczególnie istotny społecznie, który podnosimy od początku agresji Rosji na Ukrainę. Gość specjalny wygłosił wykład o tym, jaki wpływ na pozycje państw ma ich położenie na mapie świata i krótko odniósł się do trzech zasobów.

Potrzebujemy nowych technologii. Ludzka pomysłowość i błyskotliwość prowadzą do wizji lepszej przyszłości, a fakt, że konferencja 3W odbywa się dziś u Was potwierdza, że Polska chce wykorzystać swoją przewagę. Macie ekspertów, którzy rozumieją ten potencjał  powiedział Tim Marshall.

Raport o sektorze 3W

Jednym z najważniejszych wydarzeń była premiera raportu 3W „Woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniają świat”. Zebraliśmy w nim dane o sektorze 3W, które potwierdziły realny potencjał tej gałęzi gospodarki. Wiele uwagi poświęciliśmy w nim synergii zasobów, która jest kluczowa od początku istnienia inicjatywy. W opracowaniu przeczytamy m.in. o tym, jak idea 3W wpłynie na jakość życia społeczeństwa, jak pomoże rozwiązać problemy m.in. malejący zasobów wody pitnej, konieczności transformacji energetycznej czy bezpieczeństwa fizycznego w dobie niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Raport dostępny na idea3w.org/raport-3w .

Trzy zasoby, kilkadziesiąt głosów

Na scenie głównej odbyła się prezentacja naukowczyń z Politechniki Warszawskiej o synergii wody, wodoru i nanotechnologii węglowych, po której przedstawiciele świata nauki opowiadali o tym, jak ich środowiska tworzą innowacje 3W. Głos oddaliśmy również przedsiębiorcom, bez których nie rozwijałaby się polska gospodarka oraz najnowsze technologie – i z tego względu są szczególnie bliscy inicjatywie 3W. Nie zabrakło też miejsca dla startupów, których reprezentanci mogli opowiedzieć o pozytywnym wpływie na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Dużo rozmawialiśmy o wodzie, której poświęciliśmy dwa panele tematyczne: „Susze, powodzie i zanieczyszczenia – kluczowe wyzwania polskiej polityki wodnej” oraz „Czy nowe technologie mogą sprawić, że nie zabraknie nam wody?”. Razem z naszymi ekspertami szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy Polska ma szanse stać się wodorowym liderem i konsekwentnie walczyliśmy z mitem węgla w panelu „Carbon vs. coal – czyli burzenie mitów o węglu”. Nie zabrakło również eksperckich opinii, które dotyczyły kwestii finansowania działalności badawczo-rozwojowej czy zmian legislacyjnych, jakich potrzebuje obszar 3W oraz tego, w jaki sposób prowadzić komunikację, by przekonać do ekologicznego stylu życia.

Przyjrzeliśmy się także roli samorządów. Zaprosiliśmy kilku przedstawicieli władz lokalnych, by opowiedzieli o prowadzonych projektach, które wpisują się w Ideę 3W. Mowa była m.in. o osiedlach budynków pasywnych zasilanych odnawialnymi źródłami energii, o tworzeniu gmin wodorowych i sposobach na zapewnienie jak największej niezależności energetycznej na poziomie lokalnym. Przedstawiciele samorządów mieli też okazję wziąć udział w warsztatach z wystąpień publicznych.

Zobacz galerię zdjęć z II Kongresu 3W