Przejdź do treści

Dr Michio Kaku

 

Dr Michio Kaku jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości świata nauki. Jest uznanym na całym świecie autorytetem w dwóch dziedzinach. Pierwszą z nich jest ujednolicona teoria pola Einsteina, którą dr Kaku próbuje ukończyć. Drugą jest przewidywanie trendów wpływających na biznes, medycynę, finanse i nasz styl życia, w oparciu o najnowsze badania naukowe. Jest autorem czterech bestsellerów NY Timesa. Jego najnowszym dziełem jest Przyszłość ludzkości [Future of Humanity], które przewiduje przyszłość programu kosmicznego na dziesiątki, a nawet setki lat. Jego poprzedni bestseller, Przyszłość umysłu [The Future of the Mind], zajął pierwsze miejsce na liście bestsellerów NY Timesa, Amazona, Barnesa oraz Noble’a, stając się pierwszą książką non-fiction w twardej oprawie w kraju. Regularnie pojawia się w krajowej i międzynarodowej telewizji, a także prowadzi liczne naukowe programy telewizyjne i radiowe.

Jego strona na Facebooku ma ponad 3 miliony fanów, a ponad 1 milion osób otrzymuje jego tweety tygodniowo.

Dr Kaku jest kierownikiem Katedry Fizyki Teoretycznej Henry’ego Semata na Uniwersytecie Miejskim w Nowym Jorku (CUNY). Ukończył Uniwersytet Harvarda w 1968 roku (summa cum laudei uzyskał pierwsze miejsce wśród uczestników swoich zajęć z fizyki). Uzyskał doktorat z fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 1972 roku i był profesorem na CUNY przez prawie 30 lat. Wykładał również na Harvardzie i Princeton. Jego celem jest spełnienie marzenia Einsteina o „teorii wszystkiego”, wyprowadzenie równania, być może nie dłuższego niż jeden cal, które podsumuje wszystkie prawa fizyczne wszechświata. Jest współtwórcą teorii strun, głównej gałęzi teorii strun, która jest obecnie głównym kandydatem na teorię wszystkiego. Jego podręczniki na poziomie doktoranckim są wymaganą lekturą w wielu wiodących laboratoriach fizyki na świecie.

Jest autorem kilku międzynarodowych bestsellerów. Oprócz Przyszłości ludzkości i Przyszłości umysłu, jego inne bestsellery New York Timesa to: Fizyka przyszłości [Physics of the Future] i Fizyka rzeczy niemożliwych [Physics of the Impossible]. Inne książki to Hiper przestrzeń [Hyperspace] i Wizje, czyli jak nauka zmieni świat w XXI wieku [Visions: How Science Will Revolutionize the 21stCentury]. Dla Fizyki Przyszłości przeprowadził wywiady z 300 najlepszymi naukowcami na świecie, z których wielu jest laureatami Nagrody Nobla i dyrektorami największych laboratoriów naukowych, na temat ich wizji na najbliższe 20–100 lat w dziedzinie komputerów, robotyki, biotechnologii, podróży kosmicznych itp. To właśnie ci naukowcy wymyślają przyszłość w swoich laboratoriach. Fizyka przyszłości daje najbardziej autorytatywne i najbardziej autentyczne zrozumienie świata przyszłości. Fizyka przyszłości została również wybrana przez Amazon jako jedna ze 100 najlepszych książek 2011 roku.

Jego książka Wszechświat równoległy [Parallel Worlds], o najnowszych osiągnięciach kosmologii, została wyróżniona prestiżową nagrodą Samuela Johnsona w kategorii literatury faktu w Wielkiej Brytanii, a także zdobyła nagrodę Aventist dla książki naukowej.

Jego inny bestseller NY Timesa, Fizyka rzeczy niemożliwych, zdobył entuzjastyczne recenzje od LA Times, New Scientist Magazine, Guardian Newspaper (UK) i wielu, wielu innych. Była to również książka naukowa numer 1 w Stanach Zjednoczonych.

Jego bestseller Przyszłość umysłu szczegółowo opisuje oszałamiające przełomy w neuronauce, które w końcu zaczynają odkrywać tajemnice najbardziej złożonego obiektu w znanym wszechświecie, ludzkiego mózgu. Ostatnie postępy naukowe w dziedzinie interfejsów mózg-maszyna umożliwiły formę telepatii, telekinezy, nagrywania i przesyłania wspomnień, a nawet fotografowania myśli.

Dr Kaku wygłasza również wiele publicznych przemówień w międzynarodowym radiu i telewizji. Występował w Larry King Show, Nightline, 60 Minutes, Good Morning America, CNN, CNN-Financial, ABC-TV News, Fox News, BBC-TV, BBC-Radio, Nova PBS oraz Innovation, Tech-TV.

Pojawił się również w programach David Letterman Show, Colbert Report, Conan O’Brian Show, a także w produkcji HBO Bill Maher Show. Wystąpił on w licznych programach naukowych, w tym w Steven Hawking’s Universe, Science Odyssey i Einstein Revealed produkcji PBS, Future Fantastic, Parallel Universes, Copenhagen produkcji BBC, The Big G: the story of gravity produkcji Channel 4, Exodus Earth produkcji Discovery Channel i Learning Channel, A and E, Universe series and biography of Einstein produkcji History Channel, a także wiele filmów dokumentalnych o tematyce naukowej.

Wystąpił w pełnometrażowym, 90-minutowym filmie fabularnym Ja i Isaac Newton [Me and Isaac Newton], który był nominowany do nagrody Emmy w 2001 roku. Został przedstawiony w serii Big Thinkers Tech-TV i jest regularnym komentatorem w tej sieci kablowej. Przemawiał w ponad 500 stacjach radiowych w całym kraju.

Pojawił się również w wielu głównych programach naukowych. W 2006 roku był gospodarzem czteroczęściowej serii dla BBC-TV i BBC World na temat natury czasu, zatytułowanej Czas [Time].  Zimą 2007 roku był gospodarzem 3-częściowej, 3-godzinnej serii Discovery-TV o następnych 50 latach, zatytułowanej 2057.  Jest także gospodarzem nowego 3-częściowego, 3-godzinnego filmu dokumentalnego dla BBC-TV o przyszłości nauki, zatytułowanego Wizje przyszłości [Visions of the Future].  Został on wyemitowany w Wielkiej Brytanii jesienią 2007 roku i otrzymał entuzjastyczne recenzje od londyńskich gazet, w tym Times, Daily Telegraph i Guardian. Otrzymał również jedne z najwyższych ocen dla BBC4.

W styczniu 2009 roku podpisał kontrakt z Science Channel na prowadzenie 12-odcinkowego serialu naukowego opartego na jego bestsellerze Fizyka rzeczy niemożliwych. Serial został wyemitowany 1 grudnia 2009 roku. W umowie Science Channel poprosił również dr. Kaku o bycie publiczną twarzą Science Channel. Występuje również regularnie w Fox News.

Jego książka Fizyka przyszłości stała się podstawą 6-godzinnego programu telewizyjnego na kanale Science Channel o nazwie Futurescape.

Prowadzi również swój własny cotygodniowy program radiowy, który jest emitowany w 70 miastach w USA, a także w krajowym paśmie satelitarnym KU i Internecie, o nazwie Science Fantastic. Jest to największy ogólnokrajowy naukowy program radiowy w komercyjnym radiu w Stanach Zjednoczonych, a być może i na świecie.

Pisał również dla Time Magazine, Wall Street Journal, Discover Magazine, New Scientist Magazine, Astronomy Magazine, Wired Magazine i był cytowany w Scientific American, N.Y. Times, Washington Post, London Daily Telegraph, London Times, Philadelphia Inquirer, Wired Magazine i Fast Magazine. Pisał artykuły na okładki magazynów New Scientist, Astronomy i Sunday London Times.

Napisał kilka artykułów dla Wall Street Journal, a także Boston Globe.

Często prowadzi główne konferencje biznesowe na temat następnych 20 lat w komputerach, finansach, bankowości i handlu. W szczególności prowadził główne konferencje dla największych korporacji, z których wiele kontroluje setki miliardów dolarów inwestycji, w tym m.in. : Microsoft, Hewlett-Packard, HSBC Bank i wiele innych.