Przejdź do treści

Beata Daszyńska-Muzyczka

Beata Daszyńska-Muzyczka jest związana z sektorem bankowym od ponad 30 lat. W latach 1994–2016 pracowała w Banku Zachodnim WBK (obecnie Santander Bank Polska). Zarządzała wieloma obszarami, w tym między innymi wdrożeniami strategicznych projektów, jak nowy model oddziału, czy bankowość elektroniczna MiniBank24. Odpowiadała za restrukturyzację i optymalizację procesów bankowych. Kierowała Obszarem Logistyki i Nieruchomości, pełniła także funkcję przewodniczącej rady nadzorczej spółki BZ WBK Nieruchomości. Odpowiadała za projekt transformacji kultury organizacyjnej „Bank Nowej Generacji”. Pełniła też funkcję dyrektora Obszaru Partnerstwa HR. Od 2015 r. była członkiem Zarządu BZ WBK.

Beata Daszyńska-Muzyczka jest 20. prezesem BGK od powstania banku niemal 100 lat temu. Wraz z pozostałymi członkami zarządu przygotowała i zrealizowała czteroletnią strategię 2017 – 2020, która pozwoliła bankowi mocniej skoncentrować się na kluczowych obszarach działalności: finansowaniu i mobilizacji kapitału dla inwestycji, eksportu i rozwoju przedsiębiorstw, wspieraniu zrównoważonego rozwoju, a także na sprawnym dystrybuowaniu funduszy unijnych. W ciągu czterech lat możliwości mobilizowania przez BGK kapitału dla rozwoju gospodarczego wzrosły pięciokrotnie. Dodatkowo bank, realizując nową strategię, wzmacniał aktywność poza granicami Polski i otworzył przedstawicielstwa zagraniczne: w Londynie, Brukseli, Frankfurcie i Amsterdamie. Kolejne są planowane w Stanach Zjednoczonych oraz w Azji.

Zarząd BGK przygotował kolejną strategię na lata 2021-2025. Jej filary biznesowe to: zrównoważony rozwój, zaangażowanie społeczne, współpraca międzynarodowa oraz biznes. Jak mawia Beata Daszyńska-Muzyczka „naszą ambicją jest inspirować, wskazywać drogę i być liderem w programach na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego”

Prezes Daszyńska-Muzyczka jest pomysłodawczynią i inicjatorką powołania najważniejszego przedsięwzięcia finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej – Funduszu Inicjatywy Trójmorza i od 2019 r. pełni w nim funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. Celem Funduszu jest rozwój infrastruktury w państwach regionu Trójmorza poprzez finansowanie projektów transportowych, energetycznych i cyfrowych, co będzie wspierać integrację i spójność gospodarczą całej UE.

Jest także pomysłodawczynią realizowanej przez BGK inicjatywy 3W: woda, wodór, węgiel. Inicjatywę zainaugurowała w sierpniu 2021 roku podczas Kongresu „3W: woda, wodór, węgiel”, zorganizowanego po raz pierwszy podczas IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Sam bank stał się jedną z dziesięciu najlepiej ocenianych firm w Polsce w Rankingu Firm Odpowiedzialnych Społecznie, czterokrotnie zdobył tytuł TOP Employer.

Beata Daszyńska–Muzyczka jest członkinią Kolegium Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Polityki Międzynarodowej, która wchodzi w skład Biura Polityki Międzynarodowej KPRP. Jest także członkinią kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP i przewodniczącą rady programowej Federacji Przedsiębiorców Polskich. Zasiada w kapitule rady Nagrody Gospodarczej Forum Wizja Rozwoju, w radzie programowej Kongresu ICAN Management Review, a także Radzie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Prometejską im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tytułem Bankowego Menedżera Roku 2018 przez Gazetę Bankową, znalazła się także w Top 10 Polskich Menedżerek magazynu Forbes. Uznana przez Federację Przedsiębiorców Polskich za Osobowość Gospodarczą Roku 2021. W tym samym roku odznaczona przez Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid Orderem Krzyża Terra Mariana za wkład w pogłębianie przyjaznych relacji z Estonią. W 2023 r. z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy otrzymała nominację na Ambasadora – specjalnego przedstawiciela prezydenta do spraw Inicjatywy Trójmorza.

Absolwentka uczelni ekonomicznych o specjalności zarządzanie finansami przedsiębiorstw oraz Advance Leadership Programme w ICAN Institute. Ukończyła także studia na Uniwersytecie w Cambridge – Judge Business School.

Prywatnie miłośniczka lotnictwa, z dyplomem mechanika osprzętu lotniczego, w trakcie uzyskiwania licencji pilota.